La 15 octombrie 2022, 𝐄𝐝𝐢𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐥𝐞𝐥𝐚 𝟒𝟓 a lansat 𝐜𝐨𝐧𝐜𝐮𝐫𝐬𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐜𝐫𝐞𝐚𝐭̧𝐢𝐞 𝐯𝐢𝐝𝐞𝐨 „𝐏𝐫𝐢𝐦𝐚 𝐝𝐫𝐚𝐠𝐨𝐬𝐭𝐞”, adresat elevilor de la 𝐋𝐢𝐜𝐞𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐀𝐫𝐭𝐞 𝐏𝐥𝐚𝐬𝐭𝐢𝐜𝐞 „𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞 𝐓𝐨𝐧𝐢𝐭𝐳𝐚” 𝐝𝐢𝐧 𝐁𝐮𝐜𝐮𝐫𝐞𝐬̧𝐭𝐢. Scopul concursului a fost realizarea unor videoclipuri scurte (între 15 secunde şi 3 minute), în tehnici la alegerea participanţilor, pentru promovarea cărților din 𝐜𝐨𝐥𝐞𝐜𝐭̦𝐢𝐚 ,,𝐏𝐫𝐢𝐦𝐚 𝐝𝐫𝐚𝐠𝐨𝐬𝐭𝐞”, coordonată de Diana Iepure.
![](https://blog.edituraparalela45.ro/wp-content/uploads/2023/01/319867493_524661586370162_5530850578782567113_n-1024x683.jpg)
Ana Ciucu, la standul Editurii Paralela 45, povestind despre procesul de lucru la book trailer.
![](https://blog.edituraparalela45.ro/wp-content/uploads/2023/01/319661677_1113595892636360_8421624409242981461_n-1024x1024.jpg)
Locul II a fost câștigat de 𝐀𝐧𝐚 𝐂𝐢𝐮𝐜𝐮 𝐬̦𝐢 𝐜𝐨𝐥𝐞𝐠𝐢𝐢 𝐞𝐢, 𝐞𝐥𝐞𝐯𝐢 𝐢̂𝐧 𝐜𝐥𝐚𝐬𝐚 𝐚 𝐗𝐈-𝐚 𝐂, cu booktrailer-ul pentru cartea 𝐀𝐥𝐢𝐧𝐞𝐢 𝐏𝐢𝐞𝐭𝐫𝐚̆𝐫𝐞𝐚𝐧𝐮 ,,𝐒𝐚̆ 𝐭𝐫𝐚̆𝐢𝐞𝐬𝐭𝐢 𝐜𝐮 𝐨 𝐩𝐫𝐞𝐬𝐢𝐮𝐧𝐞 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐚̆”! Actori în booktrailerul Anei 𝐂𝐢𝐮𝐜𝐮: Ioana Cristina Zaharia, Bianca Ioana Chelu, Omar Al Karkhi, Toma Gheorge, Miruna Mihai.
Autor: Editura Paralela 45